דעו את זכויותיכם! כך תהפכו מוגבלויות לזכויות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
אנשים שנולדו עם נכות/מוגבלות או מי שחווה משבר אישי שהוביל לנכות, לקות נפשית או פיזית ו/או מחלה קשה - לא תמיד מממש 100% מהזכויות הסוציאליות המגיעות לו עפ"י חוק. הסיבה העיקרית ברוב המקרים? אין בישראל קורת גג אחת שמרכזת את כל המידע הרלוונטי למימוש הזכויות ומיידעת את הציבור.

כמו כן, כל מוגבלות היא שונה ולכן הזכויות משתנות בהתאם – אדם שמתקשה בניידות זכאי לזכויות שונות מאדם עם מוגבלות חושית, או מוגבלות נפשית וכן הלאה. 
"עדיף" שמה לה למטרה לאגד את כל המידע הנדרש עבור קהילת אנשים עם מוגבלויות, ובמקביל למקד לכל אדם באופן אישי את המידע הרלוונטי עבורו, וזאת כדי לאפשר ליותר ויותר אנשים לזכות בביטחון סוציאלי ובחיים מלאים בכבוד. במאמר זה נציג את זכויות ביטוח לאומי

זכויות מביטוח לאומי – לפי המגבלויות השונות:

קצבת נכות כללית  – קצבת נכות כללית של הביטוח הלאומי משולמת אחת לחודש למי שעקב נכותו נקבע שאינו מסוגל לעבוד או יכולתו להשתכר פחתה לפחות ב-50%.

לקויי ראייה  – עיוורים ולקויי ראייה אשר מחזיקים בתעודת עיוור זכאים לקבלת הטבות ופטורים בתחומים שונים ממגוון רשויות, גופים וחברות, בין היתר: מענק חודשי ישירות לחשבון הבנק, הנחה בארנונה, פטור ממס הכנסה, זכאות לסיוע ברכישת דירה או שכ"ד ועוד.

לקויי שמיעה – לקויי שמיעה וחירשים זכאים לקצבאות והטבות שונות. בין היתר: החזר כספי עבור רכישת אביזרי עזר וסיוע לחירשים וכבדי שמיעה, פטור והחזרי מס ועוד ועוד.

מחלות כרוניות – זכויותיהם של אנשים החולים באחת מהמחלות הכרוניות הן מגוונות , החל מהקלה בתשלומים עבור תרופות ועד מימון הוצאות לנסיעות לטיפולים רפואיים.

ילד נכה – משפחה המגדלת ילד נכה עם ליקוי קשה זכאית להטבות מטעם המוסד לביטוח לאומי, העיקרית שבהן היא השתתפות בהוצאות הכספיות של המשפחה. במידה ולילד יותר מלקות אחת, הקצבה תשולם לפי הליקוי המזכה בסכום הגבוה יותר.

גמלת סיעוד – לרוב, גמלה זו ניתנת באמצעות שירותי סיעוד לפי שעות ולא בכסף. השירות העיקרי שניתן הוא שירות של מטפלת סיעודית אישית בבית למספר שעות. עם זאת, מי שמעסיק מטפל צמוד יוכל בתנאים מסוימים לקבל את גמלת הסיעוד בכסף.
בנוסף, ניתן לקבל הטבות נוספות כגון השגחה במרכזי יום לקשיש, אספקת מוצרי ספיגה, והנחה בחשבונות המים, הארנונה והחשמל.

תאונות עבודה – ההטבות המרכזיות להן זכאים נפגעי עבודה הן קבלת דמי פגיעה, מימון הטיפול הרפואי של הנפגע וגמלת נכות מעבודה. אם הנפגע נפטר כתוצאה מהפגיעה בעבודה, משפחתו עשויה להיות זכאית להטבות כגון קצבה או מענק.

על מנת שתוכלו לקבל ישירות לאימייל שלכם מסמך ברור וממוקד המפרט את הזכויות שרלוונטיות עבור המגבלה שלכם (או של יקירכם) ,השאירו מספר פרטים בתיבה הכחולה:

מעוניין לבדוק את זכויותיך?

הריני מאשר העברת הפרטים שציינתי לנותן השירות הנזכר בכתבה. ידוע לי כי ההתקשרות וקבלת ההטבה המוזכרת תתבצע ישירות בין נותן השירות לביני, ו"עדיף" אינה צד להתקשרות זו או נותנת מצג ביחס לנותן השירות. הריני מסכים לקבל מידע אודות הצטרפות למועדון "עדיף", דיוור ישיר, דברי פרסום והצעות נוספות שיישלחו אלי מעת לעת באמצעות הפרטים שמסרתי, בדואר אלקטרוני, ו/או באמצעות מערכת חיוג אוטומטי ו/או מיסרון (SMS) שיחת טלפון וכדומה. ידוע לי כי איני חייב לתת את הסכמתי כאמור, וכי ככל שתינתן הסכמתי, אוכל לחזור בי בכל עת ולבטל הסכמתי לאמור באמצעות פניה לדוא"ל office@adif.org.il

שינוי גודל גופנים